روسیه: گام نهایی کاهش تعهدات هسته ای ایران تهدید محسوب نمی گردد

به گزارش وبلاگ عینک شب، وزارت امور خارجه روسیه گفت امتناع ایران از اجرای تعهدات هسته ای خود، از نقطه نظر پیمان عدم اشاعه سلاح های هسته ای تهدید محسوب نمی گردد.

روسیه: گام نهایی کاهش تعهدات هسته ای ایران تهدید محسوب نمی گردد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ عینک شب به نقل از ریانووستی، وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه در واکنش به تصمیم ایران برای سرانجام دادن به اجرای تعهدات هسته ای خود ذیل برجام تأکید کرد که این تصمیم ایران تهدیدی برای پیمان عدم اشاعه سلاح های هسته ای نیست.

وزارت امور خارجه روسیه در این بیانیه تصریح نموده است: امتناع ایران از اجرای تعهدات خود ذیل برجام و از سرگیری فرایند توسعه ظرفیت های و توانمندی های خود در حوزه غنی سازی اورانیوم، از نقطه نظر پیمان عدم اشاعه سلاح های هسته ای به خودی خود تهدید محسوب نمی گردد. ایران همه فعالیت های خود را با همکاری و نظارت نزدیک و دائم آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می دهد.

وزارت خارجه روسیه افزوده است: ما خاطرنشان می کنیم که مقامات ایران تعهد خود به همکاری با آژانس در همان سطح قبلی -که هم از لحاظ مقیاس و هم از لحاظ عمق بازرسی ها بی سابقه است- را اعلام نموده اند.

جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه در بیانیه ای اظهار داشت که در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی محدودیت در تعداد سانتریفیوژها را کنار می گذارد. بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست و منبعد برنامه هسته ای ایران صرفا بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

در این بیانیه تأکید شده است که همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی کمافی السابق ادامه خواهد یافت. در صورت برطرف تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود می باشد. سازمان انرژی اتمی موظف است در این چارچوب اقدامات و تمهیدات لازم را با هماهنگی رئیس جمهور اتخاذ کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز روز دوشنبه در بیانیه ای اظهار داشت که بازرسان این نهاد همچنان به راستی آزمایی و نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران ادامه خواهند داد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "روسیه: گام نهایی کاهش تعهدات هسته ای ایران تهدید محسوب نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: گام نهایی کاهش تعهدات هسته ای ایران تهدید محسوب نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید