بارورسازی ابر ها به فصل پاییز نمی رسد

به گزارش وبلاگ عینک شب، گلکار با بیان اینکه پروژه بارورسازی ابر ها به فصل پاییز نمی رسد گفت: امیدواریم با برطرف موانع بتوانیم در فصل زمستان پروژه را اجرایی کنیم.

بارورسازی ابر ها به فصل پاییز نمی رسد

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ عینک شب، فرید گلکار مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابر ها در گفت وگو با میزان ، در خصوص زمان اجرای بارورسازی ابر ها اظهار کرد: قرار بود در آذرماه اجرای طرح بارورسازی ابر ها عملی گردد، اما به دلیل بعضی تغییر و تحولات و تغییر در دستگاه های اجرایی، زمان شروع طرح به تأخیر افتاده است.

وی با اشاره به طولانی شدن کار های اداری و اقتصادی در زمینه اجرای پروژه اظهار داشت: به موازات طولانی شدن فرایند اداری طرح، توافقات با نیروی هوافضا تا حد قابل توجهی پیش رفته و چون این موضوع زمان بر است تا حدودی از برنامه دور مانده ایم .

مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابر ها در خصوص زمان اجرای پروژه بارورسازی ابر ها اظهار کرد: امیدواریم با برطرف موانع بتوانیم در فصل زمستان پروژه را اجرایی کنیم .

گلکار راجع به اقدامات اجرا شده در جهت بارورسازی ابر ها گفت: در حال حاضر بِروزآوری رادار و فراوری مواد باروری به خوبی پیش رفته و در حال اتمام است منتهی اجرای پروژه احتیاج به تجهیز هواپیمای جدید دارد که تأخیر در فرایند اجرایی پروژه را به همراه داشته است .

وی در خصوص موانع دیگر اجرای پروژه بارورسازی ابر ها ابراز کرد: تغییر دستگاه اجرایی باعث می گردد کار با پشتیبانی بهتری انجام گردد، اما این تغییر به تازگی اتفاق افتاده و امیدواریم با تغییر و تحولات جدید نقاط ضعف در اجرای پروژه مرتفع گردد .

مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابر ها با توجه به اینکه باروری ابر ها تنها روش برای فراوری آب در دنیا است یادآور شد: خوشبختانه به این روش بها داده شده و باید با اندکی فرصت با سیستم و شرایط جدید اقدامات صورت گیرد .

آلودگی هوای تهران تأثیر مثبتی بر بارورسازی ابر ها ندارد

گلکار در زمینه اینکه آیا در تهران می توان پروژه بارورسازی ابر ها را اجرا کرد یا خیر توضیح داد: آلودگی هوا و ذرات ریز موجود در هوا قطعاً روی سامانه های بارشی و ابر ها اثرگذار است و معمولاً اثر مثبتی ندارد و باعث تغییر در ساختار طبیعی فرایند بارورسازی ابر ها می گردد .

وی افزود: طی یک دوره آزمایشی و یک دوره رسمی کار بارورسازی ابر ها در تهران انجام شد و نتایج خوبی به دست آمد منتهی ممنوعیت پرواز در بعضی مناطق تهران با شیوه بارورسازی ابر ها که در حال حاضر انجام می گردد در تعارض است و ریسک بالایی دارد .

+

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "بارورسازی ابر ها به فصل پاییز نمی رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارورسازی ابر ها به فصل پاییز نمی رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید