اولین نشست پس از فعال شدن مکانیسم ماشه

به گزارش وبلاگ عینک شب، ایرنا نوشت: اولین نشست کمیسیون مشترک برجام پس از فعال شدن سازوکار حل اختلاف در این توافق، روز چهارشنبه (7 اسفند) با حضور نمایندگان کشورهای باقی مانده در برجام و نماینده اتحادیه اروپا، در وین پایتخت اتریش برگزار می شود.

اولین نشست پس از فعال شدن مکانیسم ماشه

این خبر روز دوشنبه از سوی سایت رسمی اتحادیه اروپا اعلام شد.

دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام که درمجموع پانزدهمین دور این نشست ها محسوب می شود، کمتر از یک هفته پس از سفر وزیران امور خارجه هلند و اتریش به ایران برگزار می شود.

ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین المللی آمریکا از برجام، تلاش کرد توافق هسته ای را به شرط عمل دیگر طرف های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف های اروپایی به تعهدات برجامی، با هدف حفظ بهره مندی اقتصادی ایران، گام های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی 60 روزه آغاز کرد.

بر این اساس، ایران یکشنبه شب 15 دی ماه، با صدور بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

9 روز بعد (24 دی ماه)، سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه) با صدور بیانیه ای سازوکار حل اختلاف در برجام را فعال کردند. البته جوسپ بورل می گوید که این سازوکار هنوز فعال نشده و مهلت آن تمدید شده است.

ایران تاکید کرده که در صورت رفع تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "اولین نشست پس از فعال شدن مکانیسم ماشه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین نشست پس از فعال شدن مکانیسم ماشه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید