اهوازی ها در برابر کرونا بی مبالات شده اند ، نمی توانیم اقتصاد را برای کرونا متوقف کنیم

به گزارش وبلاگ عینک شب، خبرنگاران/خوزستان استاندار خوزستان گفت: رفتار مردم باعث تصمیم گیری ما در ستاد مدیریت کرونا و شورای تامین خوزستان است؛ اگر مردم پروتکل های بهداشتی اعلام شده را رعایت نکنند و رفتارهای پرخطر داشته باشند، مجبور به برگشت به عقب و اعمال محدودیت ها هستیم که در این شرایط ممکن است به معیشت مردم آسیب وارد گردد اما سلامت مهم تر است.

اهوازی ها در برابر کرونا بی مبالات شده اند ، نمی توانیم اقتصاد را برای کرونا متوقف کنیم

غلامرضا شریعتی دوشنبه شب در گفت وگوی تلویزیونی با اشاره به موارد سندروم تنفسی و بیماران بستری کرونا در سطح کشور، اظهار کرد: در کشور و خوزستان با هر دو مورد دست و پنجه نرم می کنیم و موارد سندروم تنفسی و کرونا تقریبا نزدیک به هم هستند.

به گزارش وبلاگ عینک شب، وی با اشاره به فرایند بیماری کرونا در استان خوزستان گفت: پیش از این تنها از موارد بستری و بدحال آزمایش کروناویروس اخذ می شد اما اکنون با توجه به افزایش تعداد آزمایشگاه های کروناویروس، از موارد سرپایی و بدون علامت هم نمونه گیری می گردد.

شریعتی بیان نمود: در طول یک هفته گذشته به تدریج موارد سرپایی روز به روز افزایش یافته و موارد بستری کاهش یافته است؛ یعنی تعداد بیمارانی که به وسیله مراجعه به مراکز جامع سلامت شناسایی شده اند، از موارد بستری و دارای علائم شاخص بیشتر شده است. این به معنی افزایش توان آزمایشگاهی و بیماریابی ما است.

استاندار خوزستان ادامه داد: پیش از این یک آزمایشگاه کروناویروس در اهواز داشتیم اما در حال حاضر سومین آزمایشگاه نیز در اهواز فعال شده است و دو آزمایشگاه نیز در دزفول و آبادان فعال هستند. به تدریج چهارمین آزمایشگاه کرونا هم در اهواز راه اندازی می گردد که این موضوع موجب می گردد توان بیماریابی ما افزایش یابد و سریعا از خانواده ، نزدیکان و اطرافیان مبتلایان به کروناویروس نمونه گیری گردد و در صورت مثبت بودن آزمایش، سریعا قرنطینه شوند.

وی گفت: نکته مثبت تشخیص زودهنگام مبتلایان، جداسازی سریع از جامعه و آلوده کردن موارد کمتر است. همچنین افزایش موارد سرپایی مبتلا به کرونا، فرایند فعالانه ما نسبت به تشخیص بیماری را نشان می دهد.

شریعتی توضیح داد: پیشگیری از آلوده شدن و خودمراقبتی، بهترین کار است و نباید این مسائل کنار گذاشته شوند اما اگر فردی آلوده شد نیز با تشخیص سریع، افراد کمتری را آلوده می نماید و سریعا درمان می گردد و احتمال بحرانی شدن حال بیمار کاهش می یابد در نتیجه مرگ و میر کمتر می گردد؛ مهمترین اولویت در اپیدمی نیز کنترل مرگ و میر است.

استاندار خوزستان بیان نمود: در هفته های اول، موارد سرپایی کرونا نداشتیم یا بسیار کم بودند اما با افزایش توان بیماریابی و راه اندازی آزمایشگاه های بیشتر کروناویروس و تربیت نیروی بیشتر، تعداد موارد سرپایی افزایش یافته است.

وی گفت: موارد بهبود یافته نیز هفته به هفته در حال افزایش است، البته میزان زیادی از این مبتلایان متعلق به هفته های قبل بوده است. موارد بستری نیز کاهش یافته و این مساله به معنی این است که افراد در منزل مراقبت می نمایند و حال عمومی آنها خوب است.

شریعتی با اشاره به فراوانی مطلق کرونا در شهرهای خوزستان، توضیح داد: اهواز، دزفول، شوشتر و خرمشهر به ترتیب بیشترین فراوانی مطلق موارد کروناویروس را به خود اختصاص داده اند.

وی بیان نمود: رامشیر، هویزه و هفتکل نیز به ترتیب بیشترین فرایند ابتلا به کروناویروس در یکصد هزار نفر جمعیت را به خود اختصاص داده اند.

استاندار خوزستان گفت: به علت عدم توجه به توصیه ها، شاهد افزایش موارد مثبت در رامشیر بودیم. در هویزه نیز به علت عدم توجه و همچنین بعضی اشکالاتی که رخ داد، شاهد افزایش موارد ابتلا بودیم. این شهرها تا دو هفته پیش، مواردی از بیماری نداشتند یا موارد بسیار کم بوده است اما با یک رفتار پرخطر درگیر کروناویروس شدند. البته در 10 روز اخیر شرایط در رامشیر کنترل شده است. شرایط در خرمشهر، اندیمشک، شوشتر و ماهشهر نیز خوب کنترل شده است.

وی با بیان اینکه مردم اهواز بی مبالات شده اند و نسبت به هفته های اول کمتر رعایت می نمایند، مطرح نمود: فرایند شیوع ویروس در اهواز سرعت بالایی دارد؛ اگرچه بیشتر بیماران شناسایی شده سرپایی بودند اما در 10 روز اخیر مرتب هشدار داده ام.

شریعتی اظهار داشت: شیوع کرونا در سنین پایین و جوان که به خود مطمئن هستند بر بیماری فائق می آیند، در حال افزایش است. این جوانان، قشر فعال جامعه هستند و برای پیشرفت توسعه و کار به آنها احتیاج داریم. بیماری این گروه سنی و خدای نانموده از بین رفتن آنها، یعنی از بین رفتن سرمایه های جامعه انسانی. در عین حال که این افراد جوان مبتلا می شوند، پدران و مادران خود را نیز آلوده می نمایند. مقاومت این افراد نسبت به جوانان کمتر است و زودتر به کام مرگ می فرایند.

وی گفت: مردم خوزستان به ویژه اهوازی ها باید بیشتر مراقبت نمایند.

استاندار خوزستان با اشاره به فرایند روزانه فوتی ناشی از بیماری کووید- 19، توضیح داد: تعداد مرگ و میر ناشی از کرونا در استان خوزستان رو به کاهش بوده است اما باید مراقبت بیشتری انجام گردد.

وی اضافه نمود: هفته های اول، میزان کشندگی کرونا بالا بوده است اما در هفته های اخیر فرایند مرگ و میر کاهش یافته است یعنی مراقبت از بیماران بیشتر شده است؛ اما باید مراقبت کنیم که کنترل موارد فوت از دستمان خارج نگردد و میزان کشندگی با مراقبت خوب از بیماران و خودمراقبتی برای پیشگیری از آلوده شدن، کاهش یابد. در حال حاضر میزان کشندگی نسبت به دو هفته پیش، بیش از 10 درصد کاهش یافته است.

شریعتی با بیان اینکه در خوزستان تعداد مردان مبتلا به کروناویروس از زنان مبتلا بیشتر است، گفت: البته در هفته های اخیر تعداد ابتلای زنان بیشتر شده است؛ این مساله به معنی این است که زنان کم توجهی نموده اند و خودمراقبتی را کنار گذاشته اند و میزان ابتلا در زنان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: موارد فوتی زنان نسبت به قبل نیز افزایش یافته است که این مساله به دلیل افزایش تعداد بیماران زن بوده است؛ بنابراین زنان باید مراقبت بیشتری نمایند.

استاندار خوزستان توضیح داد: میانگین سنی ابتلا نیز از 53 سال به 46.7 سال کاهش یافته است یعنی جوانان بی مبالات تر و کم توجه تر شده اند و حساسیت آنها کاهش یافته است و فکر می نمایند این توصیه ها جدی نیست یا خسته شده اند؛ اما ویروس خسته نشده است و همچنان به درگیر کردن و آلوده کردن مردم ادامه می دهد و جوانان را نشانه گرفته است. در حالی که این جوانان، قشر فعال جامعه هستند و خدای نانموده ممکن است به کام مرگ بفرایند.

وی گفت: میانگین فوتی ها تقریبا ثابت مانده است اما جوانان بیشتری درگیر هستند و تعداد جوانان فوتی نیز افزایش یافته و در عین حال ابتلای افراد مسن نیز بیشتر شده است که این مساله نگران نماینده است در حالی که جوانان با خودمراقبتی، امکان آلوده کردن پدر و مادر خود را به حداقل می رسانند.

شریعتی با بیان اینکه مرگ و میر ناشی از کرونا در افراد دارای بیماری زمینه ای بیشتر است، مطرح نمود: تعداد مبتلایان به کرونا که بیماری زمینه ای دارند در حال افزایش است. همچنان بیماران قلبی - عروقی، دیابت، فشارخون و ریوی بیشترین میزان مرگ و میر از مبتلایان دارای بیماری زمینه ای را به خود اختصاص داده اند. به همین علت گفته ایم کسانی که بیماری زمینه ای دارند یا بالای 60 سال هستند، تا اطلاع ثانوی سرکار نفرایند. این نگرانی برای این گروه که در بخش خصوصی فعال هستند، وجود دارد.

استاندار خوزستان توضیح داد: مرگ و میر بیماران زمینه ای کاهش نیافته اما تعداد مبتلایان بدون بیماری زمینه ای افزایش یافته است در نتیجه مرگ و میر این افراد بیشتر شده است و این مساله برای قشر سالم ما نگران نماینده است.

وی اضافه نمود: مرگ و میر افراد زیر 60 سال نیز افزایش یافته است یعنی این گروه، بی مبالات و کم توجه شده اند.

شریعتی گفت: باید مردم به همدیگر تذکر دهند و پروتکل های بهداشتی را بیشتر رعایت نمایند، در غیر این صورت جامعه فعال ما بیشتر درگیر خواهند شد و از وجود این افراد بی بهره خواهیم شد.

وی بیان نمود: در یک شرایط جهانی تقابل زیستی و کارزار نامتعارف بین انسان و ویروس کرونا هستیم و تمامی مردم کشورهای جهان در این تقابل و رویارویی با دشمن مشترک، برابرند اما در حوزه دولت ها، هر کشوری با شیوه خودش به مقابله با این ویروس رفته است.

استاندار خوزستان گفت: از تقابل و توقف کامل فعالیت ها برای مهار انتشار ویروس گرفته تا بی تفاوتی و عدم مداخله؛ که نتایج عینی آن کشور به کشور و منطقه به منطقه قابل مشاهده و قضاوت است.

شریعتی گفت: انسان قرن بیست و یکمی در دوره کرونا سلامتی اش به سلامتی دیگران گره خورده است. نمی گردد فردی سالم بماند در حالی که همسایه او، همکار او، عضوی از خانواده او، دوست او بیمار باشد. یعنی سلامت من در گروی سلامت شما است و سلامت شما در گروی سلامت دیگران.

وی بیان نمود: تحلیل جامعه شناسانه این شرایط این است که هیچکدام از افرادی که به کرونا مبتلا شدند، دوست نداشتند بیمار شوند ولی در واقعیت امر بیمار شدند؛ یا در اثر یک رفتار پرخطر و یا رعایت نکردن موازین بهداشتی و یا ناخواسته از ارتباط نزدیک با دوستان یا خویشان. بعضی از این عزیزان را از دست داده ایم و راه جبران هم نداریم.

استاندار خوزستان گفت: مبتلا شدن و نشدن به بیماری کرونا کاملا به رفتار ما وابسته است. کرونا از آسمان بر کسی نازل نمی گردد. این بدین معنا است که این ویروس حتما از ارتباط با یک نفر دیگر انتقال می یابد. پس راهکار این شرایط، کنترل تعاملات اجتماعی و عدم رفتار پرخطر است.

وی اضافه نمود: این یک اجبار و تحمیل و سختی و رنج است، چه بخواهیم و چه نخواهیم. کرونا در مبتلا کردن افراد نه به جنسیت افراد و نه قومیت افراد و نه به پایگاه اجتماعی و مالی افراد و نه به ثروت افراد کار دارد و نه حتی به پست و مقام سیاسی. از رئیس جمهور کشورها تا فقیرترین افراد بوده اند کسانی که مبتلا شده اند.

شریعتی بیان نمود: در کشورمان مراحل شوک اولیه و ضربه اول سرایت کرونا را در کل کشور مدیریت و مهار کردیم که تا حدود زیادی موفقیت آمیز بود.

وی اضافه نمود: در استان خوزستان نیز تا 15 فروردین نتایج مدیریت شیوع و مقابله، رضایت بخش بود و تعداد بسیار کمی از شهفرایندان استان خوزستان مبتلا شدند اما در مرحله سازگاری و انطباق که با آغاز فعالیت های مالی و اجتماعی (فاصله گذاری اجتماعی) آغاز شد و به طور ویژه در 10 روز گذاشته با معضل بی تفاوتی مردم به حضور ویروس در جامعه روبرو شدیم و شاهد افزایش تعداد مبتلایان بودیم.

استاندار خوزستان گفت: از قبل هم افزایش مبتلایان را در این مرحله پیش بینی و متناسب با آن، سیاست های خود را اتخاذ نموده بودیم.

وی بیان نمود: هنوز هم ما و رفتارهای اجتماعی ما و شیوه زیست ما مشخص می نماید که قدرت بیماری زایی کرونا تا کجا ادامه یابد و کرونا تا کجا جولان بدهد. در بی تفاوتی و عدم رعایت موازین بهداشتی مختص کرونا، شاهد اوج گیری مبتلایان در استان خوزستان هستیم که احتیاج به مراقبت و اصلاح رفتار همه شهفرایندان دارد.

شریعتی گفت: خوزستان در پیک فعالیت های مالی و اجتماعی و تولیدی است. امکان تعلیق این فعالیت ها وجود ندارد. ما نمی توانیم اقتصاد استان خوزستان و کشور را به دلیل کرونا متوقف و تبعات سنگین آن را بر کل جامعه تحمیل کنیم. تنها راه برون رفت، رعایت موازین بهداشتی توسط فرد فرد افراد در استان خوزستان است و اینجا است که یک ملت، سرنوشت خود را رقم می زند.

وی بیان نمود: رفتار مردم باعث تصمیم گیری ما در ستاد مدیریت کرونا و شورای تامین خوزستان است؛ اگر مردم پروتکل های بهداشتی اعلام شده را رعایت ننمایند و رفتارهای پرخطر داشته باشند، مجبور به برگشت به عقب و اعمال محدودیت ها هستیم که در این شرایط ممکن است به معیشت مردم آسیب وارد گردد اما سلامت مهم تر است.

استاندار خوزستان گفت: به عنوان مسئول سلامت استان خوزستان گوشزد می کنم نسبت به تعهد خود پایبند هستم و اگر مردم رفتارهای پرخطر نشان دهند، مجبور به اتخاذ تصمیمات محدودنماینده و سخت خواهم بود اما امیدواریم به این سمت و سو نرویم.

وی اضافه نمود: تخت های ICU به میزان قابل ملاحظه در خوزستان وجود دارد و اکنون تخت های خالی نیز داریم. تخت های خالی که برای بیماران مبتلا به کرونا پیش بینی شده نیز وجود دارد.

شریعتی توضیح داد: در جامعه و بیمارستان ها نیز بر شرایط تسلط داریم اما رفتارهای مردم بعضی شهرها به ویژه اهواز می تواند نگران نماینده باشد که از مردم می خواهم رعایت نمایند و ما را مجبور به اتخاذ تصمیمات سخت تر و محدودنماینده ننمایند.

وی با اشاره به پیک بیماری التور نیز گفت: با توجه به اقلیم خوزستان، هر ساله در اردیبهشت ماه و آبان ماه پیک التور داریم که باید مراقبت ها به جد انجام گردد تا همزمان با کرونا، با التور نیز روبرو نشویم. خوشبختانه در حال حاضر هیچ مورد التور و وبا و یا حتی ناگ در خوزستان نداشته ایم.

استاندار خوزستان اضافه نمود: در این راستا، شهرداران و فرمانداران را مکلف نموده ام مانند هر سال، لایروبی و آهک پاشی در شهرها را مد نظر قرار دهند و در روستاها نیز بخشداران و دهیاران این اقدامات را انجام دهند. به دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی خوزستان نیز دستور داده ام آخرین آمار و گزارش لایروبی را به من ارائه دهند تا مانند سال های قبل شرایط را کنترل کنیم و هیچ مورد التور را نداشته باشیم. به اداره کل امور شهری و اداره کل امور اجتماعی دستور داده شده بر فرایند کارها نظارت نمایند و آخرین گزارش ها را به ما ارائه دهند تا دستورالعمل ها رعایت شوند.

وی گفت: سال جاری که شرایط حساس تر است و با کرونا دست و پنجه نرم می کنیم نباید با التور هم روبرو شویم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اهوازی ها در برابر کرونا بی مبالات شده اند ، نمی توانیم اقتصاد را برای کرونا متوقف کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهوازی ها در برابر کرونا بی مبالات شده اند ، نمی توانیم اقتصاد را برای کرونا متوقف کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید