ادعاهای پسر شاه سعودی علیه ایران ، نمایش دلسوزی برای مردم ایران

به گزارش وبلاگ عینک شب، پسر شاه و معاون وزیر دفاع عربستان سعودی، دوباره ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد و مدعی شد که ایران میخواهد منطقه و عربستان سعودی را به عقب بازگرداند.

ادعاهای پسر شاه سعودی علیه ایران ، نمایش دلسوزی برای مردم ایران

به گزارش وبلاگ عینک شب به نقل از فارس، شاهزاده خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع عربستان در یک گفت وگوی تلویزیونی، با محور اختلافات عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران در منطقه حاضر شد. وی در این مصاحبه که شبکه آمریکایی وایس و پیش از تشدید تنش های اخیر در منطقه اجرا شده و شبکه العربیه، روز گذشته (آدینه - 4 بهمن) آن را پخش کرد، ادعاهای ضد ایرانی اثبات نشده مقامات کشورش را تکرار کرد.

خالد بن سلمان بدون اشاره به نقش ریاض در ظهور و تقویت تروریسم در منطقه، سازمان های تروریستی حاصلِ هم پیمانی آمریکا و عربستان را متحد ایران دانست و تهران را به کوشش برای عقب راندن منطقه و عربستان سعودی متهم کرد.

مصاحبه این شاهزاده 32 ساله سعودی که بخش هایی از آن در ادامه می آید، در حالی منتشر می شود که اخیرا عربستان سعودی از آمادگی برای مذاکره با تهران سخن گفته است. در مقابل تهران نیز اعلام می نماید که درهای ایران همچنان برای گفت وگو با همسایگانش باز است.

  • قرار دادن ایران و داعش در یک جبهه

معاون وزیر دفاع عربستان مدعی شد: بزرگ ترین تهدیدی که منطقه و دنیا با آن روبرو است، نظام ایران و شبه نظامیان آن، داعش، القاعده و سازمانهای تروریستی است. با وجود اختلافات ایدئولوژیک میان [ایران و گروه های شبه نظامی اش با سازمان های تروریستی مانند داعش و القاعده ]، آنها دو روی یک سکه اند و علیه ما با یکدیگر همکاری می نمایند و هدف آنها، سعودی است.

معاون وزیر دفاع عربستان سعودی در ادامه، ایران و محور مقاومت در منطقه را با سازمان های تروریستی نظیر داعش و القاعده در یک کفه ترازو قرار داد و گفت: آنها به حاکمیت ملی کشورها باور ندارند و خواستار تاسیس دولتی ایدئولوژیک و فرامرزی هستند و به قوانین بین المللی احترام نمی گذارند. با وجود آنکه، آنها احیانا با یکدیگر رقابت می نمایند و می جنگند اما زمانی که مسئله به ما مربوط می شود، آنها با یکدیگر علیه ما به عنوان یک دشمن مشترک همکاری می نمایند.

  • خالد: آتش بس را ریاض نقض ننموده است

خالد بن سلمان در پاسخ به سوالی درباره بحران یمن گفت: تنها راه خاتمه دادن به بحران یمن، راه حل سیاسی مبتنی بر قطعنامه 2216 سازمان ملل است. حوثی ها هفت آتش بس را نقض و در فرایند برقراری صلح مانع تراشی نموده اند.

وی مدعی شد: آنها [انصارالله]، مانع تراشی می نمایند و اکنون توپ در زمین آنهاست و باید انتخاب نمایند که یا شبه نظامیان ایران در یمن و حزب اللهی دیگر باشند... (که سلاح های سنگین دارد) یا یک حزب سیاسی در یمن باشند. ما می خواهیم که آنها بخشی از یمن باشند نه ایران.

  • نمایش دلسوزی برای مردم ایران

معاون وزیر دفاع عربستان سعودی در پاسخ به سوالی درباره حمایت ریاض به ویژه محمد بن سلمان ولی عهد از تغییر نظام در جمهوری اسلامی ایران گفت: سیاست ما در عربستان سعودی، عدم دخالت در امور سیاسی داخلی کشورها است. این مسئله به ملت ایران باز می شود که چه تصمیمی بگیرد. این مسئله به ما ربطی ندارد. اما می بینیم که ملت ایران تظاهرات می نمایند و می بینیم که آنها راضی نیستند. زیرا نظام ایران به جای بهبود شرایط اقتصاد، برای فعالیت های خود در منطقه که هیچ ربطی به ملت ایران یا اقتصاد این کشور ندارد، سرمایه گذاری می نماید و این امر نه در خدمت امنیت ملی ایران است نه ملت آن.

  • فخرفروشی برای چشم انداز 2030 عربستان

وی در ادامه به چشم انداز 2030 عربستان سعودی اشاره نمود و گفت که کشورش با این چشم انداز به دنبال ترقی و پیشرفت است اما ایران همچنان چشم انداز سال 1979 را دنبال می نماید و می خواهد عربستان و منطقه را به عقب برگرداند.

خالد بن سلمان شرح داد: آنچه ما در منطقه می خواهیم، با آنچه ایران می خواهد تفاوت دارد.. ما به دنبال شرکا در منطقه هستیم. ما ثبات و امنیت و کشورهای مستقل می خواهیم.

وی با نادیده دریافت گزارش های بی شمار از حمایت های ریاض از گروه های تروریستی القاعده و داعش در کشورهای منطقه و نقش فتواهای تکفیری عربستان در حمایت از تروریسم، گفت: عربستان در خاورمیانه هیچ نیروی شبه نظامی ندارد اما در مقابل هیچ کس نمی تواند شمار شبه نظامیان ایرانی را در منطقه بشمارد.

خالد بن سلمان در ادامه به شبه نظامیان خارجی به خدمت گرفته شده توسط ریاض در جنگ یمن از جمله سودانی ها، اشاره ای نکرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "ادعاهای پسر شاه سعودی علیه ایران ، نمایش دلسوزی برای مردم ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعاهای پسر شاه سعودی علیه ایران ، نمایش دلسوزی برای مردم ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید