ادامه کاوش ها در تپه اشرف برای کشف پیشینه تاریخی اصفهان

به گزارش وبلاگ عینک شب، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از ادامه عملیات کاوش باستان شناسی در محوطه باستانی تپه اشرف، برای کشف علمی پیشینه تاریخی اصفهان اطلاع داد.

ادامه کاوش ها در تپه اشرف برای کشف پیشینه تاریخی اصفهان

به گزارش وبلاگ عینک شب به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان، فریدون اله کمک امروز 9 مردادماه با اعلام این مطلب گفت: محوطه باستانی تپه اشرف اصفهان در کنار محوطه باستانی تپه جی یکی از کهن ترین مراکز شکل گیری اصفهان در عصر باستان است.

او اضافه کرد: اهمیت این محوطه به دلیل قرار دریافت آن در داخل شهر اصفهان است، لذا معتقدیم ادامه کاوش ها در این محوطه تاریخی به کشف پیشینه تاریخی اصفهان به صورت علمی می انجامد.

اله کمک با اشاره به اسناد و مدارک پراکنده مورخان در مورد شکل گیری شهر اصفهان گفت: پیشینه تاریخی اصفهان بسیار کهن است، لذا بعضی از محققان شکل گیری هسته های شهری اصفهان در امتداد رودخانه زاینده رود را به پادشاهان اسطوره ای ایران زمین همچون پیشدادیان نسبت می دهند، با این وصف ادامه کاوش ها در این محوطه باستانی می تواند پیشینه تاریخی اصفهان را به صورت علمی و متقن به همه ارائه کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با اشاره به شروع کاوش های باستان شناسی در این محوطه تاریخی از سال 1389 تاکید نمود: با توجه به اهمیت این محوطه تاریخی و آسیب های که بر اثر توسعه شهر اصفهان در دهه های گذشته بر آن وارد شده بود، از سال 1389 اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با تملک این محوطه تاریخی به مساحت 7 هکتار، کار کاوش ها را از همان زمان شروع و تا کنون هفت فصل کاوش در این تپه تاریخی صورت گرفته.

اله کمک توضیح داد: در همان زمان، باستان شناسان پیش بینی می کردند که در این محوطه بیش از 50 فصل کاوش احتیاج است، با این وصف معتقدیم ادامه این کاوش ها می تواند ابهامات بسکمک را در مورد پیشینه تاریخی اصفهان پاسخ داده و رفع کند.

منبع: میراث آریا

به "ادامه کاوش ها در تپه اشرف برای کشف پیشینه تاریخی اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه کاوش ها در تپه اشرف برای کشف پیشینه تاریخی اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید