اجرای طرح بوم گردی برای جذب گردشگر در روستاهای قم

به گزارش وبلاگ عینک شب، جمعیت روستایی قم در همه بخش های این استان پراکنده اند؛ قم دارای یک شهرستان به همین نام و 5 بخش کهک، جعفریه، سلفچگان، خلجستان و مرکزی است؛ جمعیت ساکن در مناطق روستایی قم، کمتر از 5 درصد جمعیت کل استان است.

اجرای طرح بوم گردی برای جذب گردشگر در روستاهای قم

به گزارش وبلاگ عینک شب، طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1395، قم دارای 127 روستا با جمعیت بالای 20 خانوار است؛ جمعیت ساکن مناطق روستایی این استان بیش از 55 هزار و 865 نفر است که در قالب 17 هزار و 385 خانوار زندگی می نمایند. بیشتر روستاهای قم از ظرفیت مناسبی برای ایجاد فضاهای بوم گردی دارند و به همین دلیل قرار است بزودی این طرح در بیشتر روستاهای استان اجرایی گردد.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری قم گفت: برای اجرای این طرح، آموزش های لازم به روستاییان داده خواهد شد و آنان فضاهایی در داخل خانه هایشان یا در دل طبیعت روستا را به همان سبک سنتی، برای پذیرایی از گردشگران آماده می نمایند. سجاد چهرگانی اعلام کرد: با اجرای این طرح فرهنگی و خدماتی، بسیاری از روستاییان حتی می توانند یک اتاق از خانه خود را به عنوان مکان استقرار گردشگران مناسب سازی نمایند و به درآمد قابل توجهی از محل اقامت میهمانان دست یابند.

وی ادامه داد: رونق یافتن بازار فروش صنایع دستی و سایر محصولات فراوری شده توسط روستاییان از دیگر مزایای اجرای طرح بوم گردی و حضور پرتعداد گردشگران علاقه مند به طبیعت در روستاهای قم است. چهرگانی گفت: حفظ جمعیت ساکن در مناطق روستایی فقط با ایجاد اشتغال پایدار و تأمین معیشت روستاییان امکان پذیر است و در این مورد اجرای طرح بوم گردی می تواند نقش مهم و تأثیر گذاری داشته باشد. وی اعلام کرد: حضور در مناطق روستایی قم به دلیل دارا بودن شرایط آب و هوایی و طبیعت مطلوب، برای بسیاری از گردشگران داخلی و بین المللی جذاب خواهد بود و می توان با فراهم کردن امکانات و خدمات مورد احتیاج ایشان در قالب اجرای طرح بوم گردی، زمینه تحول مالی در این مناطق را فراهم کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "اجرای طرح بوم گردی برای جذب گردشگر در روستاهای قم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح بوم گردی برای جذب گردشگر در روستاهای قم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید