آغاز موج آنفلوانزا از دو هفته گذشته

به گزارش وبلاگ عینک شب، رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به شیوع بالای آنفلوانزا در فصول سرد سال، گفت: امسال فعالیت ویروس آنفلوانزا در کل منطقه از جمله کشور ما زودتر شروع شده و به تبع آن پیش بینی می شود که طول مدت شیوع نیز طولانی تر شده و همچنین شدت بیماری زایی ویروس بیشتر از سال های گذشته باشد.

آغاز موج آنفلوانزا از دو هفته گذشته

به گزارش،دکتر محمدمهدی گویا، با اشاره به نوع فصلی ویروس آنفلوانزا با بیان اینکه این نوع آنفلوانزا بیشتر در فصل سرما شیوع می یابد، گفت: آنفلوانزا ویروسی غیرقابل پیش بینی است که بیشتر در فصل سرما رواج می یابد و تشخیص زمان بروز و شدت بروز آن در افراد سخت است.

گویا از شیوع بیماری آنفلوانزای فصلی در نقاط مختلف کشور خبر داد و با اشاره به برخی از راه های موثر در پیشگیری از بروز آنفلوانزا، گفت: شستشوی مرتب دست ها مهم ترین راهکار برای پیشگیری از بروز این بیماری است. همچنین دوری از افراد مبتلا راهکار بعدی است؛ چراکه ترشحات دهان و بینی فرد مبتلا یکی از مهم ترین راه های انتقال این ویروس است.

وی استراحت و خواب کافی برای فرد مبتلا را ضروری دانست، اظهار کرد: در این نوع از آنفلوانزا داروی خاصی به بیمار داده نمی شود؛ چراکه به درمان های ساده مثل تجویز مسکن و استراحت پاسخ می دهد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، داروی آنفلوانزا را مختص مبتلایان به نوع شدید این ویروس دانست و گفت: مبتلایان نیازمند به بستری و یا دارای بیماری های زمینه ای مثل قلبی و عروقی، دیابت و کبدی مجاز به مصرف دارو های مختص آنفلوانزا هستند.

وی تاکید کرد: مصرف آنتی بیوتیک و دارو های کورتون دار برای این بیماری به هیچ عنوان توصیه نمی شود؛ چراکه منجر به تشدید بیماری می شود؛ بنابراین باید زیر نظر پزشک تحت درمان قرار گیرند.

گویا در ادامه با بیان اینکه واکسن آنفلوانزا برای افراد در معرض خطر مثل بیماران قلبی و عروقی، دیابتی، افراد دارای بیماری های نقص ایمنی، مصرف کنندگان دارو های سرکوبگر ایمنی و دارای مسائل کلیوی و کبدی تجویز می شود، گفت: همچنین واکسن آنفلوانزا برای خانم های باردار تجویز می شود؛ چراکه در صورت ابتلا به این بیماری، به نوع شدید آن مبتلا می شوند.

وی با بیان اینکه شیوع آنفلوانزا از دو هفته گذشته در کشور آغاز شده، شرح داد: از آن زمان در اکثر استان ها موارد ابتلا گزارش شده است. البته در این رابطه گاهی اغراق هم می شود؛ چراکه تشخیص نوع شدید آن نیازمند کار آزمایشگاهی بوده و در غیر اینصورت با سرماخوردگی ساده اشتباه می شود.

گویا با اشاره به موارد فوت ناشی از آنفلوانزا در گیلان، اظهار کرد: موارد ابتلا در گیلان هم مانند استان های دیگر گزارش شده و در هر دو مورد فوت ناشی از آنفلوانزا در آزمایشگاه ملی تایید شده است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به نوع ویروس آنفلوانزایی که امسال تا کنون شایع شده، اظهار کرد: نوع این ویروس H 1 N 1 گزارش شده، اما موارد دیگری از نوع H 3 N 2 گزارش شده؛ یعنی امسال هر دو ویروس به صورت همزمان گزارش شده و همین مساله نشان دهنده شرایطی حادتر نسبت به سال های گذشته است.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "آغاز موج آنفلوانزا از دو هفته گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز موج آنفلوانزا از دو هفته گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید